Fotografia jak każda dziedzina życia wymaga nauki i treningu. Tak zwane oko i zmysł fotograficzny oczywiście się przydają i to bardzo, lecz wiedza teoretyczna oraz ćwiczenia są niezbędnym dodatkiem.
Przecież każdy fotografujący dąży do tego, aby robić jak najlepsze zdjęcia.
Chwalimy się nimi na portalach społecznościowych albo robimy odbitki zdjęć do rodzinnego albumu.
Zaproponuję teraz kilka ćwiczeń, które pomogą poprawić nasz fotograficzny warsztat.
Nie rób zdjęć, jakbyś strzelał z karabinu maszynowego.
Może się okazać, że zrobiłeś 150 zdjęć jednej sceny, a żadne z nich nie będzie dobre. Zatrzymaj się na chwilę.
Popatrz na scenę, którą chcesz sfotografować i zastanów się jak zrobić to najlepiej. Jaki będzie najlepszy punkt widzenia, jakiego obiektyw użyć, Jak wykorzystać na swoją korzyść światło i kolor.
Dobrym pomysłem jest narzucenie sobie ilości zdjęć, jakie zrobisz podczas danej sesji. Dawniej fotograf miał do dyspozycji 36 klatek filmu, starał się więc wykorzystać je jak najlepiej.
Zrób podobnie, przykładowo niech Twoim celem będzie wykonanie stu zdjęć. Dostrzeżesz wtedy, że stajesz się wybredny podczas wyboru ujęcia.
Jeśli masz miejsce, które szczególnie lubisz fotografować, staraj się ukazać je tym razem z zupełnie innego punktu widzenia niż dotychczas.
Połóż aparat na ziemi i zrób zdjęcie do góry szerokokątnym obiektywem albo unieś aparat w górę i zrób zdjęcie z pewnej wysokości. Możesz też poeksperymentować z innym sposobem kadrowania.
Z czasem Wyznacz sobie trudniejsze zadanie wyjdź w tak zwany plener i fotografuj zwyczajne sceny w zupełnie nietypowy dla siebie sposób. Możesz na przykład zabrać ze sobą jedynie taki obiektyw, którym najmniej fotografujesz i tylko przy jego pomocy staraj się uzyskać dobre zdjęcia.
Eksperymentuj z różnymi ustawieniami aparatu.
Stosuj długie czasy otwarcie migawki, aby uchwycić ruch w kadrze. Zarejestruj poruszające się samochody, spieszący się przechodniów, łopoczące flagi, zrywające się do lotu gołębie, chmury targane wiatrem.
Podobnie, chcąc zamrozić ruch. Stosuj krótkie czasy otwarcia migawki i wysokie ISO lub jasny obiektyw, by zatrzymać ruch w kadrze. Uchwyć rozbryzgi wody pod kołami samochodów, Zatrzymaj na zdjęciu ruch grających w piłkę dzieci, albo śmieszną scenkę z udziałem jakiegoś zwierzęcia.
Zwracaj uwagę na światło.
Nie chodzi o jego ilość. Zwróć uwagę na nietypowe oświetlenie. Łam zasady z podręczników. Fotografuj pod słońce i pozwalaj światłu tworzyć flary w obiektywie. Fotografuj podczas mgły, a jeśli masz takie możliwości w czasie deszczu albo tuż po burzy. Zobaczysz wtedy, że pozorne przeszkody dają ci wiele nowych możliwości i nauczysz się je twórczo wykorzystywać.
Jeśli masz kilka obiektywów, postaraj się maksymalnie poznać i wykorzystywać możliwości każdego z nich.
Teleobiektyw o ogniskowej 200 mm świetnie Będzie się nazywał do fotografowania detali. Mogą to być detale architektoniczne albo zbliżenia ciekawych roślin lub oddalonych obiektów. Teleobiektyw pozwoli ci robić zdjęcia z pewnego oddalenia. Sfotografujesz na przykład pluskające mi się w fontannie wróble bez obawy o ich spłoszenie.
Fotografowane teleobiektywem sceny będą miały specyficzny wygląd polegający na pozornym spłaszczeniu poszczególnych planów i bardzo rozmyte, nieostre tło.
Obiektyw szerokokątny daje natomiast możliwość fotografowania cen dynamicznych, obejmujących szerszy plan, a przede wszystkim pozwala na uzyskanie nietypowej perspektywy.
Wychwytuj na zdjęciach kontrasty, zarówno te, dotyczące koloru, na przykład zielone i czerwone jabłka, jak i odnoszące się do światła i cienia.
Kontrastować ze sobą na zdjęciu mogą również ładne i brzydkie elementy: na przykład nowy, lśniący samochód na tle odrapanej ściany starego budynku.
Potraktujmy ten tekst jedynie jako punkt wyjścia do pracy. Może są tu pomysły, które ci się podobają i je wykorzystasz, a może wpadniesz na trochę inne. Ważne, aby stawiać przed sobą jakieś cele i realizować je z korzyścią dla siebie w jak najprzyjemniejszy sposób. To nie trudne, jeśli lubisz fotografię. Oczywiście najlepsze swoje prace możesz zamienić w papierowe odbitki. Kolekcję fotografii możesz zamienić w serię zdjęć 10×15, a potem umieścić je w albumie.