Filtr polaryzacyjny to niezbędny gadżet w arsenale każdego pasjonata fotografii.
Z poniższego wpisu dowiemy się czym jest filtr polaryzacyjny i jak go skutecznie używać.
Często zdarza się, zwłaszcza w jasny słoneczny dzień, że pomimo doskonałych warunków oświetleniowych nasze zdjęcia wychodzą jakby wyprane z kolorów. A tymczasem my widzimy piękne, soczyste barwy i błękitne niebo. Dlaczego tak się dzieje?
Winne są odblaski światła, które nasz aparat rejestruje jako obszary w pewnym sensie pozbawione koloru, białe. W tym wpisie zajmiemy się sposobem jak zaradzić temu zjawisku na zdjęciach i uzyskać piękne nasycone barwy na naszych odbitkach.
Poniżej zastanowimy się co zrobić, aby temu zaradzić.
Najprostszym remedium na nasz problem, jest użycie filtra polaryzacyjnego.
Jego zadaniem jest blokowanie refleksów światła powstających na niemetalicznych powierzchniach takich jak liście, powierzchnia wody, szyby, dachy, szklane lub porcelanowe przedmioty, tkaniny itp. Warto wiedzieć, że filtr polaryzacyjny przyciemnia i intensyfikuje również kolor nieba.
Filtr polaryzacyjny zbudowany jest w taki sposób, że po założeniu go na obiektyw możliwy jest jego obrót wokół osi. Aby go użyć, komponujemy wpierw nasz kadr, a potem obracamy filtrem, aż refleksy zostaną stłumione, a my uzyskamy zadowalający efekt na zdjęciu. Najlepsze efekty filtr polaryzacyjny daje, gdy fotografujemy przez niego odbicia padające pod kątem około 45 do 90 stopni.
Tego typu filtrów często używa się kiedy fotografujemy malownicze krajobrazy. Jak napisałem wcześniej pięknie „podbija” on kolory, a nawet potrafi wydobyć niewidoczne wcześniej na niebie chmury.
Jednak to nie jedyne jego zastosowanie. Można dzięki niemu usunąć odbicia światła (niebo, neony itp.) w szybach samochodów lub w wystawach co jest chętnie stosowane przez fotografów pojazdów, oraz tzw. fotografów ulicznych. Pozwala bowiem zajrzeć tam, gdzie w innym przypadku mielibyśmy jedynie białe powierzchnie.
Stosowany jest też przez fotografów żywności, gdyż nie tylko nasyca kolor produktów, ale też redukuje odbicia światła w porcelanowych, czy szklanych elementach kompozycji.
• Filtry polaryzacyjne mogą mieć postać filtrów okrągłych, nakręcanych na obiektyw lub występować w formie filtrów prostokątnych wsuwanych w specjalny, obrotowy uchwyt.
• Filtr polaryzacyjny występuje w 2 odmianach: kołowej i liniowej. Lepsza jest wersja kołowa, gdyż liniowa jako mniej skomplikowana może zakłócać działanie światłomierza i autofokusa aparatu.
• Pamiętajmy, że filtrów polaryzacyjnych lepiej nie stosować przy fotografowaniu panoram. Poszczególne klatki panoramy będą się znacznie różnić ze względu na zmianę kąta padania promieni słonecznych, co może bardzo utrudnić ich późniejszą obróbkę.
• Filtr polaryzacyjny zabiera też około 1,5 – 2 działki przysłony EV dlatego warto wprowadzić kompensację naświetlania, aby prawidłowo naświetlić fotografowaną scenę.
Warto używać tylko filtrów polaryzacyjnych, ponieważ tylko dobrej jakości pliki warto zamienić w papierowe odbitki. Przy okazji warto sprawdzić jaka jest cena wywołania zdjęć w wybranych internetowych fotolabach:
Fotocentrum
Eurofoto