Kategorie:

Kompozycja w fotografii – reguła trójpodziału, kompozycja skośna.

Kompozycja w fotografii jest bardzo ważna, to jedna z podstawowych informacji, z którą należy zapoznać się, aby robić ciekawe zdjęcia. Fotografując różne obiekty, należy zadbać o jak najkorzystniejsze ich przedstawienie, bo to decyduje o tym czy fotografia jest dobra czy nijaka.

Ważną zasadą jest reguła trójpodziału, która polega na tym, że najważniejsze elementy zdjęcia powinny znajdować się w pobliżu tak zwanych mocnych punktów. Gdy podzielimy każdy z boków obrazu na 3 części i poprowadzimy między nimi linie, to miejsca ich przecięcia wskażą nam mocne punkty. W punktach tych warto umieszczać główne obiekty fotografii, a na liniach wyznaczających te punkty można umieścić np. horyzont czy ścianę budynku, ponieważ elementy tak położone przyciągają wzrok oglądającego. Horyzont najlepiej umieścić na wysokości 1/3 kadru od góry lub dołu w zależności od sytuacji. W wielu produkowanych obecnie aparatach fotograficznych można znaleźć funkcję wyświetlania linii trójpodziału na matówce. Takie zastosowanie bywa pomocne w kadrowaniu obrazu.

Częstym błędem popełnianym przez początkujących fotografów jest kadrowanie zdjęcia w centralnym punkcie. Wyśrodkowanie fotografii jest dopuszczalne, a decydującą rolę odgrywa temat zdjęcia. Tak kadrować można obiekty symetryczne czyli takie, które po dwóch stronach osi, są takie same lub bardzo podobne do siebie. By skupić uwagę na wybranym obiekcie, warto sfotografować go na jednolitym tle.

Rodzaj użytej przez nas kompozycji może oddziaływać na doznania odbiorcy. Na widzu może wywoływać wrażenie statyczności lub dynamiki, harmonii bądź chaosu, równowagi bądź dominacji. Gdy chcemy, aby zdjęcie było bardziej dynamiczne, ukazywało ruch i akcję należy wkomponować w kadr linie ukośne. W kompozycji ukośnej elementem bazowym jest jedna z przekątnych kadru, od której wyprowadzane są dwie linie prostopadłe przechodzące przez przeciwległe wierzchołki prostokąta wyznaczającego kadr. Miejsce styku linii długiej i krótkich wyznaczają mocne punkty kadru. Kompozycja diagonalna, skośna nadaje się do fotografii sportowych, ale równie dobrze można użyć jej do fotografii ślubnej czy portretowej.

Należy uważnie komponować zdjęcie, aby wydobyć z niego to co najistotniejsze i tak np. zdjęcie w ruchu będzie lepsze, jeśli przed obiektem zostawi się nieco wolnej przestrzeni, tak żeby miał dokąd się przemieścić. Znajomość zasad kompozycji pozwoli nam robić zdjęcia ciekawe i przyciągające uwagę innych osób.