W wielu różnych rodzajach fotografii użycie statywu pomaga osiągnąć pożądane rezultaty dzięki precyzyjnej kontroli nad procesem robienia zdjęć, stabilizacji aparatu i niektórym dodatkowym funkcjom niedostępnym podczas fotografowania z ręki. Z tego artykułu dowiesz się, jakich zdjęć nie da się zrobić bez użycia tego, ważnego dla każdego fotografa akcesorium.
Nocne krajobrazy.
Ze względu na niewystarczającą ilość światła do zdjęć nocnych wymagane są długie czasy naświetlania. Długie ekspozycje są zwykle wykonywane właśnie przy użyciu statywu. Unieruchamiając aparat, mamy pewność, że drobne poruszenia nie zepsują zdjęcia.
Statyw pozwala na robienie zdjęć przy czasach otwarcia migawki od kilku sekund do kilku minut, zapewniając doskonałe rezultaty nawet w absolutnej ciemności. Podczas fotografowania ze statywem nie musimy też używać lampy błyskowej – to poważna zaleta, ponieważ flesz oświetla tylko te obiekty, które znajdują się blisko aparatu.
Gwiaździste niebo.
Jeśli fotografujesz krajobraz z rozgwieżdżonym niebem przy bardzo długim czasie otwarcia migawki, zauważysz, że na zdjęciu utrwalone są ślady „ruchu” gwiazd. Oczywiście w rzeczywistości gwiazdy pozostają nieruchome, podczas gdy to ziemia obraca się, tworząc wrażenie poruszania. Dzięki temu na obrazie pozostają świetliste linie. Im dłuższe ustawienie otwarcia migawki, tym dłuższy będzie ślad uchwycony na zdjęciu. Dodatkowo fotografując ze statywu, będziesz mógł uchwycić rzeźbę terenu w najdrobniejszych szczegółach.
Ruch wody.
Wszyscy fotografowie krajobrazowi uwielbiają robić zdjęcia strumieniom i wodospadom. Aby uchwycić ruch wody w kadrze, profesjonaliści ustawiają długi czas otwarcia migawki. W ten sposób płynąca woda przypomina na zdjęciu jedwab. Proces takiego fotografowania znacznie uprości statyw: aparat zostanie bezpiecznie zamocowany i możesz eksperymentować z różnymi czasami otwarcia migawki. W tym wypadku niezbędne okaże się również zastosowanie filtra ND.
Zdjęcia księżyca.
Wielu ludziom udaje się zrobić niezłe ujęcie księżyca fotografując „z ręki”, ale przy dobrym statywie wynik będzie znacznie lepszy, a sam proces stanie się łatwiejszy. Zwykle księżyc jest fotografowany teleobiektywem, a najmniejszy ruch aparatu powoduje rozmycie obrazu. Aby uzyskać idealne zdjęcie księżyca, aparat musi być bardzo stabilny. Statyw pomoże Ci również lepiej skomponować ujęcie i podążać za księżycem, który dosyć szybko porusza się po niebie.
Portret grupowy.
Umiejętne skomponowanie portretu grupowego nie jest łatwym zadaniem. Nawet ustawiając wszystkich we właściwy sposób, czasami trzeba wykonać kilka ujęć: ktoś się nie uśmiechnie, ktoś mrugnie itp. W takim wypadku z pomocą przychodzi statyw, który pozwoli zachować wybraną kompozycję podczas zdjęć seryjnych. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że sam fotograf może dołączyć do portretu.
Fotografia HDR.
Fotografia HDR stała się ostatnio bardzo popularna ze względu na bogatą kolorystykę i dobrą szczegółowość. Wiele współczesnych aparatów ma wbudowany tryb fotografowania HDR, w którym aparat wykonuje kilka zdjęć i sam łączy najbardziej udane obszary z każdego z nich w jeden obraz. Oczywiście lepszy efekt uzyskasz, jeśli zrobisz zdjęcie ze statywem, po prostu w tym przypadku uzyskasz idealne wyrównanie.
Freezelight.
Freezelight odnosi się do tworzenia efektów na zdjęciu przy pomocy latarki lub innego źródła światła, gdy w trybie aparatu ustawione są długie czasy otwarcia migawki. Możesz wtedy malować światłem, oświetlać nim przedmioty tworząc abstrakcyjne figury lub kreślić wzory w powietrzu. Najlepsze rezultaty uzyskuje się, umieszczając aparat na statywie i utrzymując ostrość na głównym obiekcie. Dodatkowym plusem pracy ze statywem jest to, że możesz wykonać całą pracę samodzielnie, bez pomocy asystenta.
Timelapse.
Time – lapse to robienie zdjęć z określoną liczbą klatek na minutę, które są następnie łączone w jedną sekwencję wideo. Wszystkie ujęcia należy wykonać pod tym samym kątem, a pomoże ci w tym, oczywiście statyw. Wykonując tysiąc kolejnych ujęć ze statywu, za pomocą specjalnego programu można stworzyć ciekawy film.