Kategorie:

Jak być lepszym fotografem sportowym?

Avatar
Opublikowane przez fotoluk

Chcesz zrobić doskonałe zdjęcia sportowe, aby przyciągnąć uwagę widza? Fotografia sportowa ma ogromny potencjał do robienia dramatycznych i efektownych ujęć. Ten typ fotografii obfituje w ekscytujące chwile i sceny są przepełnione intensywnymi barwami, co sprawia, że jest atrakcyjny dla każdego wielbiciela robienia zdjęć.

Poniżej przedstawię kilka punktów dzięki, którym możesz poprawić swoje umiejętności. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest ciągła praktyka, która z czasem prowadzi do doskonałości.

Korzystaj z wysokiego ISO.

Chcesz zrobić idealne ujęcie, ale nie masz wystarczającego oświetlenia? Próbujesz zamrozić na zdjęciu kluczowy moment podczas ważnego meczu ligowego? Wyższa czułość ISO pozwoli Ci używać krótszych czasów otwarcia migawki, dając Ci szansę na uzyskanie pożądanych rezultatów.

Profesjonalni fotografowie sportowi używają czasu otwarcia migawki około 1/1000 sekundy. W ciągu dnia nie sprawia to problemów. Jednak w nocy sytuacja się nieco zmienia. Dlatego w trudnych warunkach oświetleniowych, warto zwiększyć parametr ISO, dzięki któremu aparat będzie rejestrować więcej światła.

Powstaje przy tym pytanie, jak daleko powinniśmy się posunąć? Jeśli fotografujesz nowymi modelami aparatów, możesz skorzystać z najwyższego ISO bez obaw, że zdjęcie będzie się źle prezentować. Jednak w starszych aparatach wyższa czułość ISO oznacza więcej szumów.

W takim wypadku warto wybrać ISO 1600. To dobry kompromis pomiędzy skrajnymi wartościami 800 a 3200. Pozwala ona pracować ze znacznie szybszym czasem otwarcia migawki. W zależności od modelu można również wypróbować tryb Auto ISO, dzięki któremu aparat sam dobierze optymalne ustawienia. 

Spróbuj czegoś nowego.

Jeżeli chcemy zaciekawić widza, nasze zdjęcie powinno coś wyróżniać. Jakiś czas temu fotografowie amerykańskiego magazynu postanowili zmodernizować fotografię futbolu. Dlatego, zamiast robić zdjęcia na wysokości oczu, ułożyli się jak najniżej na murawie w strefie ochronnej i skorzystali z obiektywu szerokokątnego. Dzięki temu udało im się pokazać grę z zupełnie nowej perspektywy. Obecnie wielu fotografów sportowych korzysta z tego tricku.

Dlatego korzystaj z różnych perspektyw, szukaj nowych kątów, niech Twoje ujęcia będą jak najbardziej oryginalne.

Dapo Abideen at Pexels

Nie zapomnij o otoczeniu.

Chociaż stwierdzenie to może wydawać się oczywiste, to jednak nie zapominaj, że wokół wydarzeń sportowych też coś się dzieje. Niezależnie od tego, czy jest to stadion pełen kibiców, czy otaczają Cię malownicze widoki, dostępne tło oferuje wyjątkowe możliwości przekazania ducha rywalizacji.

Możesz np. ustawić się za kibicami, zanim zaczniesz wykonywać zdjęcia, aby uchwycić reakcję prawdziwych fanów.

Pamiętaj, że przednie rzędy podczas meczu koszykówki są również dobrym miejscem na uchwycenie ducha drużyny.

Nawet po rozpoczęciu gry nie zapominaj o otoczeniu. Jeśli masz obiektyw szerokokątny, wejdź na górę i zrób zdjęcie całego stadionu pełnego fanów.

Wybierz odpowiedni obiektyw.

Kluczem do uzyskania idealnego zdjęcia sportowego jest kilka rzeczy. Jednym z najważniejszych jest obiektyw. Fotografia sportowa, jak żadna inna dziedzina, wymaga czasami najwyższej jakości sprzętu. Dzięki temu możesz robić zdjęcia z dowolnego miejsca na stadionie, tworząc wysokiej jakości materiał.

Wybierając dobry obiektyw do fotografii sportowej, weź pod uwagę następujące czynniki:

  • Rozważ soczewki, takie jak 300 mm lub 400 mm, jeśli możesz sobie na nie pozwolić. Jeśli nie, wybierz 70-200 mm.
  • Szukaj obiektywu z parametrami f/2.8 lub f/4. 
  • Upewnij się, że obiektyw ma wbudowane mocowanie statywu.
  • Szukaj obiektywów, które przetrwały próbę czasu: są pewne powody, dla których Nikon i Canon rzadko wypuszczają nowe modele.
  • Nowy obiektyw wysokiej jakości to coś innego niż nowy korpus. Dobra soczewka z odpowiednią pielęgnacją i konserwacją może wytrzymać co najmniej 10 lat.
  • Chociaż brzmi to banalnie, ale im większy i cięższy jest obiektyw, tym prawdopodobnie jest lepszy.

Unikaj używania lampy błyskowej.

Podczas fotografowania meczów zawodowych lub szkolnych używanie lampy błyskowej jest zwykle niewskazane. Flesz może rozpraszać graczy i trenerów.

W przypadku sportów halowych organizatorzy niekiedy instalują mocne lampy błyskowe (lub stroboskopy) na krokwiach hali, idealnie oświetlając boisko. Te błyski są następnie synchronizowane z aparatem za pomocą Pocket Wizard.

Podczas fotografowania meczów na boiskach otwartych nigdy nie używaj lampy błyskowej aparatu. Dlatego właśnie tak ważne są ustawienia ISO.