Kategorie:

Jak sfotografować krajobraz: porady i wskazówki

Avatar
Opublikowane przez fotoluk

Wcześniej czy później każdy, wielbiciel robienia zdjęć, zastanawia się jak sfotografować krajobraz, aby zdjęcie przykuwało uwagę odbiorcy. Fotografia krajobrazowa przyciąga zarówno fotografów zawodowych, jak i amatorów. Ten gatunek sztuki fotograficznej oferuje bogactwo naturalnej scenerii wypełnionej pięknem i kolorami, które zmieniają się wraz z kolejnymi porami roku. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać ostre i imponujące zdjęcia krajobrazowe.

Stwórz głębię.

Fotografując krajobraz, spróbuj stworzyć wrażenie głębi na zdjęciu, poprzez zachowanie ostrości wszystkich szczegółów. Aby to osiągnąć, powinieneś użyć przysłony f/16-f/22. Pozwoli Ci ona uzyskać ostre szczegóły na całej głębokości kadru.

Pamiętaj jednak, że przy małej przysłonie do czujnika aparatu wpada niewielka ilość światła. Niestety wtedy każde poruszenie aparatu będzie miało negatywny wpływ na ostrość obiektów na zdjęciu. Dlatego chcąc tego uniknąć, podczas fotografowania krajobrazu powinieneś używać statywu.

Użyj obiektywu szerokokątnego.

Obiektywy szerokokątne są preferowane do fotografii krajobrazowej, ponieważ zapewniają najszerszy kąt widzenia, a zatem skuteczniej oddają wrażenie, otwartej przestrzeni i odpowiednie skali.

Ponadto do ich zalet można zaliczyć przysłonę (która pozwala na stosowanie krótszych czasów naświetlania) oraz większą głębię ostrości. Taki obiektyw podczas fotografowania np. przy f/16 ma gwarancję zapewnienia ostrości obiektów zarówno na pierwszym planie, jak i w tle.

Użyj filtrów.

Aby uzyskać najlepsze wyniki w fotografii krajobrazowej, można użyć dwóch rodzajów filtrów. Filtr polaryzacyjny pomoże Ci przyciemnić niebo, podkreślić i zaakcentować jego błękit na tle białych chmur.

Filtr szary (ND) pozwoli zmniejszyć ilość światła padającego na matrycę aparatu, co z kolei umożliwia użycie długiej ekspozycji (co świetnie sprawdza się podczas fotografowania poruszającej się wody lub chmur). Filtr ten okaże się też przydatny w słoneczne dni, gdy użycie długiego czasu otwarcia migawki (bez filtra) jest niemożliwe lub spowoduje prześwietlenie kadru.

Uchwyć ruch.

Jeśli pracujesz z poruszającą się wodą, przy długim czasie otwarcia migawki możesz stworzyć interesujący efekt “mlecznej” wody. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest wybranie trybu priorytetu migawki (TV lub S) i ustawienie czasu jej otwarcia na co najmniej 2 sekundy.

Diego Madrigal at Pexels

Podobny efekt można uzyskać w trybie priorytetu przysłony (AV), wybierając wartość przysłony f/32 (co zwykle wymaga dużej ilości światła). Jeśli zdecydujesz się osiągnąć ten efekt w jasnym świetle dziennym, będziesz musiał użyć filtra ND, aby wydłużyć czas ekspozycji.

Pamiętaj też, że zawsze powinieneś używać statywu, aby uzyskać ostre ujęcia.

Użyj wody jako lustra.

.Lustro wody może tworzyć bardzo piękne efekty i refleksy. Najlepszy czas na tego rodzaju fotografię to tzw. „złote godziny”: czyli moment tuż po wschodzie słońca i ostatnia godzina przed zachodem.

Zamontuj aparat na statywie i wybierz tryb priorytetu migawki (TV lub S). Ustaw długi czas otwarcia migawki i pozwól aparatowi wybrać odpowiednią przysłonę. Jeśli martwisz się ostrością, możesz zwiększyć wartość. ISO.

Umieść ludzi w kadrze.

Zdjęcia krajobrazowe można łatwo ożywić, poprzez wprowadzenie do kadru ludzi. Na przykład fotografię krajobrazową można uzupełnić zdjęciem dziewczynki zbierającej kwiaty.

Jeśli zdecydujesz się umieścić osobę na zdjęciu krajobrazowym, pamiętaj o zasadzie trójpodziału i nie umieszczaj osoby w centrum kadru. Dzięki temu zdjęcie będzie bardziej estetyczne i interesujące.

Ustaw czas otwarcia migawki w zależności od celu, do którego dążysz: wybierz krótki czas otwarcia migawki, aby zatrzymać ruch, i długi czas otwarcia migawki, aby go podkreślić.

Zastosuj zasadę trójpodziału.

Aby zastosować zasadę trójpodziału, wyobraź sobie cztery linie, dwie poziome i dwie pionowe, dzieląc ramkę na dziewięć kwadratów (lub prostokątów).

Umieszczając obiekt na jednym z przecięć tych linii, sprawisz, że zdjęcie będzie ciekawsze dla widza. Obrazy i fotografie skomponowane wg. tej zasady są bardziej naturalne i przyjemniejsze dla oka.

Użyj odpowiednich ustawień.

Jeśli fotografujesz w ciągu dnia, możesz użyć przysłony f/22, aby uzyskać ostre i szczegółowe zdjęcia.

Aby uchwycić ruch wody, ptaków, ludzi itp., możesz użyć filtra ND, który pozwoli Ci pracować z dłuższymi czasami otwarcia migawki. W takim przypadku długość ekspozycji powinna wynosić:

  • dla ujęć poruszającej się wody – co najmniej 2 sekundy
  • do fotografowania ruchu ludzi, zwierząt, ptaków – od 1/60 sekundy

W przypadku tego typu fotografii krajobrazowej należy zawsze używać statywu.

David Bartus at Pexels

Potrzebny sprzęt

Fotografując krajobrazy w jasnym świetle dziennym, używaj osłony przeciwsłonecznej, aby uniknąć odblasków na zdjęciu.

Użyj filtra polaryzacyjnego lub ND, aby usunąć niepożądane odbicia i odblaski (na przykład na powierzchni wody) a także, aby podkreślić błękit nieba.

Jeśli chcesz uzyskać ostre zdjęcia lub uchwycić ruch (woda, zwierzęta itp.) – koniecznie użyj statywu. W niektórych przypadkach można użyć lampy błyskowej lub dodatkowego oświetlenia do rozjaśnienia obszarów zdjęcia, które są zbyt ciemne.

Jak zauważyliśmy na początku artykułu, krajobraz jest jednym z ulubionych tematów fotografii wielu profesjonalistów i amatorów. Jego popularność jest łatwa do zrozumienia, ponieważ robiąc zdjęcia krajobrazowe, masz możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu, obcując z pięknem przyrody.

Jednak aby sfotografować pejzaż, oprócz sprzętu fotograficznego, trzeba mieć dużo cierpliwości, w końcu na idealne warunki oświetleniowe trzeba czasem poczekać nawet kilka godzin. Wielu fotografów krajobrazowych może opowiedzieć historie o tym, jak musieli czekać cały dzień, aby zrobić tylko jedno udane ujęcie. 

Pamiętaj, że rozwijając swoje umiejętności i zachowując cierpliwość, będziesz w stanie samodzielnie wykonywać niesamowite zdjęcia krajobrazowe, które z pewnością zachwycą innych.