Kategorie:

Jak w prosty sposób robić lepsze zdjęcia smartfonem.

Obecnie większość z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania we współczesnym świecie bez smartfona. To niewielkie urządzenie pozwala nam zasięgać informacji na wybrane tematy, dokonywać zakupów, zapewnia rozrywkę, w formie gier, słuchania muzyki, oglądania filmów, a także jest naszym podręcznym aparatem fotograficznym i kamerą. Przed rewolucją cyfrową fotografowanie wymagało sporej wiedzy. Nie każdy też posiadał odpowiedni sprzęt. Dzisiaj wystarczy wyciągnąć telefon komórkowy z kieszeni i już możemy pstrykać fotki, które za chwilę mogą znaleźć się na serwisie społecznościowym typu Instagram. Oczywiście nasze smartfony dobrze radzą sobie z robieniem zdjęć, nawet jeśli nie posiadamy na ten temat żadnej wiedzy. Jednak warto przestrzegać kilku zasad, aby nasze fotografie prezentowały się jeszcze lepiej. Poniżej zaprezentuję kilka z takich reguł.

Stosuj regułę trójpodziału.

Reguła trójpodziału jest uproszczoną implementacją złotej proporcji. Obraz jest dzielony za pomocą dwóch poziomych i dwóch pionowych linii prowadzonych, tak aby utworzyły one dziewięć, równych pól. W przypadku większości smartfonów nawet nie trzeba sobie wyobrażać takiej siatki, ponieważ nasze urządzenie może ją wyświetlać wprost na kadrowanej scenie. Główny temat zdjęcia powinien być umieszczony na jednym z czterech punktów przecięcia siatki, ewentualnie wzdłuż jednej z tworzących ją linii. Ta ostatnia opcja jest przede wszystkim przydatna w zdjęciach krajobrazowych. Warto w nich wyrównywać horyzont do jednej z dwóch linii siatki.

Reguła trójpodziału sprawia, że  świetna kompozycja zdjęcia jest niezwykle prosta do osiągnięcia, nawet dla zupełnego laika. 

Sindre Strøm at Pexels

Zachowaj odpowiednią ilość przestrzeni na zdjęciu.

Jeżeli chcemy, aby nasze zdjęcie prezentowało w harmonijny sposób, fotografowany obiekt powinniśmy na scenie zachować odpowiednią ilość wolnej przestrzeni. Podobnie jak reguła trójpodziału, element ten sprawia, że nasza fotografia będzie bardziej przyciągała uwagę odbiorcy. Prawidłowe wykorzystanie reguły przestrzeni tworzy też poczucie ruchu, przez co scena staje się bardziej dynamiczna. 

W przypadku portretu, spojrzenie osoby fotografowanej może błądzić w oddali, tworząc specyficzny klimat zdjęcia. Aby uzyskać ten efekt, powinniśmy pozostawić odpowiednią ilość wolnego miejsca wokół głowy.

Innym przykładem może być fotografowanie jadącego samochodu. Robiąc takie zdjęcie, powinieneś zachować odpowiednią ilość miejsca wokół obiektu, co nada scenie efekt ruchu i odczucie zmierzania do celu. Oczywiście ta reguła, podobnie jak zasada trójpodziału, może i powinna zostać złamana, gdy zamierzasz osiągnąć specyficzny efekt. Jednak jest niezwykle istotne, aby dokonywać tego rodzaju zabiegów w pełni świadomie.

Odpowiednio wyeksponuj obiekty znajdujące się na pierwszym, planie.

Zdjęcia odwzorowują nasze otoczenie. Jeśli jednak Twój obiekt znajduje się dosyć daleko, to warto ożywić zdjęcie za pomocą obiektu umieszczonego bliżej nas. Osoba, drzewo lub inny obiekt na pierwszym planie tchnie więcej energii w surową panoramę. Jego obecność nadaje całemu zdjęciu więcej głębi.

Wykonuj selfie i zdjęcia portretowe z górnej perspektywy.

Jeśli chcesz robić selfie lub zdjęcia portretowe, powinieneś trzymać smartfon nieco wyżej, tak aby fotografowana osoba patrzyła lekko w górę. Dzięki temu unikniemy irytującego efektu podwójnego podbródka i niechcianych konturów. Ponadto, jeśli patrzysz w górę, wyciągasz szyję, dzięki czemu skóra twarzy staje się nieco gładsza i jędrniejsza. Nie musisz wtedy używać trybu upiększającego w aparacie smartfonu, który i tak w większości wypadków tylko pogarsza naszą fotografię.

Kampus Production at Pexels

Fotografuj podczas odpowiedniej pory dnia.

Szybkie ujęcia, które większość z nas najczęściej wykonuje, nie pozwalają na luksus cierpliwego komponowania obrazu. Jeśli jednak planujesz zdjęcie, powinieneś zastanowić się, kiedy je zrobisz, ponieważ godziny poranne i wieczorne często oferują znacznie ciekawsze warunki oświetleniowe niż południe. Zwłaszcza ceniona przez fotografów jest tzw. złota godzina, czyli czas tuż przed zachodem słońca i zaraz po jego wschodzie. Jeżeli chcemy dokładnie określić, kiedy występuje złota godzina, możemy posłużyć się odpowiednią aplikacją, przykładem takiej jest: PhotoTime: Złota godzina – Kalkulator.

Baw się perspektywą.

Zdjęcie nie zawsze musi być zrobione na wprost, niestety taką perspektywę wykorzystuje większość fotoamatorów. Spróbuj innego kąta, ustaw się na wzgórzu i fotografuj w dół, albo uklęknij do zdjęcia. To często tworzy bardziej interesujące ujęcie. Pamiętajmy przy tym, aby ostrożnie korzystać z dolnej perspektywy, jak już wspomnieliśmy wcześniej w zdjęciach portretowych, może ona tworzyć nieestetyczny efekt podwójnego podbródka.

Korzystaj z trybu zdjęć panoramicznych.

Jeśli nie chcesz fotografować ludzi, lecz przyrodę i krajobrazy, doskonałym wyborem będzie tryb panoramy w naszym smartfonie. Pamiętajmy, że bardzo duże obiekty, takie jak łańcuch górski czy malowniczy zachód słońca nad morzem, potrzebują niekiedy więcej miejsca, niż jest dostępne na pojedynczym zdjęciu. Obecnie niemal każdy smartfon posiada odpowiedni tryb, który umożliwia łączenie wielu zdjęć w całość, tworząc panoramiczne ujęcie. Jeśli Twój smartfon nie posiada tego trybu, to z łatwością znajdziesz odpowiednią aplikację w Google Play. Zdjęcia panoramiczne dzięki swojej proporcji świetnie nadają się na fotografię w tle /cover photo/ na Facebooku. 

Pamiętaj, że najlepsze zdjęcia możesz wysłać do ulubionego fotolabu, np tutaj: https://fotopremium.com.pl/