Kategorie:

Rodzaje kątów nachylenia aparatu podczas fotografowania.

Avatar
Opublikowane przez fotoluk

Jeśli chcesz, aby wykonane przez Ciebie zdjęcie dokładnie odpowiadało Twojej wizji, to powinieneś postarać się uchwycić interesujący Cię obiekt, z idealnej pozycji. 

Uzyskanie właściwego kąta jest o wiele łatwiejsze, niż większość innych aspektów fotografii. Wystarczy tylko przesunąć aparat do innej pozycji, niż wyjściowa, aby zmienić kąt. Nie musimy zmieniać ustawień, ani obiektywów. Naszym zadaniem jest jedynie to, aby w interesujący sposób ująć obiekt fotografii i zrobić niepowtarzalne zdjęcia.

Rodzaje kątów nachylenia aparatu podczas fotografowania

Używając różnorodnych, kreatywnych kątów nachylenia aparatu i równocześnie zdając sobie sprawę, jak prawidłowo ustawić aparat, mamy znaczący wpływ na efekt końcowy fotografii. Dzięki temu możemy uzyskać naprawdę interesujące ujęcia.

Oto kilka najczęściej używanych kątów aparatu, używanych podczas fotografowania:

  • Kąt prosty, czyli z poziomu oczu jest prawie zawsze używany do portretów. Jest to najbardziej znana i tym samym najczęściej używana perspektywa fotograficzna. Aby zrobić niesamowite zdjęcie postaci z tego poziomu, warto upewnić się, że używamy oczu obiektu, jako przewodnika. Nigdy nie należy używać własnych oczu do wyśrodkowania kadru, tylko oczu swojego celu. Nie powinniśmy przechylać aparatu w żadnym kierunku, tylko patrząc na obiekt z góry, wykonać zdjęcie. Powinniśmy przesuwać aparat w ten sposób, aby dopasować go do naszego modela. Na przykład, jeśli wykonujemy portret dziecka, to musimy zejść do jego poziomu. Podobnie jest w przypadku obiektu wyższego od nas. Po prostu niekiedy musimy podnieść aparat nad głowę tak, aby znaleźć się w centrum uwagi. Jeśli chodzi o to, gdzie nasz obiekt powinien patrzeć, a nie chcemy, aby patrzył bezpośrednio w obiektyw, to powinniśmy go poinformować, aby patrzył przed siebie, na konkretny przedmiot lub miejsce. Wówczas ustawiamy ujęcie w jednej linii z punktem, na którym jest skupiony. Przed zrobieniem zdjęcia, warto się upewnić, że nie patrzy prosto na nas. Jedynym przypadkiem, gdy fotografowany obiekt powinien patrzeć bezpośrednio w obiektyw, jest chęć stworzenia bardziej intymnego ujęcia. W takim przypadku należy przekazać mu, aby spojrzał nieco ponad obiektywem i dopiero wtedy zrobić zdjęcie.
  • Wysoki kąt służy natomiast do tego, aby uchwycić większą ilość tła. Jest to również świetny sposób, aby osoba wyglądała na nieco mniejszą. Jeśli więc chcemy kogoś odchudzić lub sprawić, by wydawał się niższy niż w rzeczywistości, to potrzebujemy właśnie wyższego kąta. Aby zmaksymalizować ten efekt, warto fotografować z dalszej odległości. Jeśli w pobliżu jest platforma lub coś, na czym można stanąć, aby uzyskać jeszcze wyższy kąt, to powinniśmy z tego skorzystać. Musimy się jednak upewnić, że mamy dobrze skadrowany obiekt i tło.
  •  Niski kąt to oczywiście przeciwieństwo kąta wysokiego. Nawet przy fotografowaniu małego przedmiotu z tej pozycji, uzyskujemy efekt, że wygląda on na ogromny. Jeśli nasz obiekt chce być postrzegany jako centrum wszechświata, niski kąt będzie idealny do osiągnięcia tego celu. Fotografowanie obiektu z niskiego kąta sprawia, że staje się on najbardziej dominującą rzeczą na zdjęciu. Fotografując w ten sposób, wykorzystujemy niebo jako tło, dzięki temu centralny obiekt wygląda, jak gigant. Oczywiście, jako tło możemy użyć cokolwiek, od otaczającej nas architektury, po góry, czy też drzewa. Istnieje niezliczona ilość możliwości fotografowania, właśnie z tego kąta. Jedną rzeczą, o której należy pamiętać, jest fakt, że portrety z niskiego kąta nie są zbyt atrakcyjne. Dzieje się tak, ponieważ obiekt może wydawać się zbyt poważny, a nawet nieco groźny. 
  • Pochylony kąt jest przeznaczony do wykonywania niekonwencjonalnych zdjęć. Standardowe ujęcia zazwyczaj są wykonywane z prostego kąta. Dlatego też, gdy przechylimy swój aparat na bok, to stworzymy nieco niezwykłą perspektywę. Takie rozwiązanie może być całkiem interesujące i tym samym bardziej przykuwać uwagę odbiorcy. Niestety możemy również sprawić, że zdjęcie będzie wyglądało niestabilnie i nieczytelnie. Pochylony kąt nachylenia kamery często możemy zauważyć w thrillerach i horrorach, ponieważ wywołuje on uczucie pewnego dyskomfortu, a nawet niepokoju i o to właśnie chodzi w tego rodzaju ujęciach. Taki kąt może także sprawić, że Twoje zdjęcia będą wyglądały odważniej, jednocześnie dając złudzenie ruchu.
  • Kąt z lotu ptaka to najwyższy możliwy kąt aparatu. Uzyskujemy go wówczas, gdy trzymamy aparat bezpośrednio nad obiektem, patrząc prosto w dół. Oczywiście nie powinniśmy używać go do portretów, chyba że nasz obiekt leży w trawie, czy też na piaskowej plaży. Widok z lotu ptaka świetnie nadaje się do fotografowania jedzenia i zwykłych, codziennych przedmiotów. Ponieważ aparat znajduje się bezpośrednio nad fotografowanym obiektem, tłem stanie się płaszczyzna, na której znajduje się obiekt. 
  • Zbliżenia stanowią najlepszy kąt dla portretów. Jednakże taka pozycja może pomóc nam uzyskać idealny obraz lub wręcz przeciwnie. Wykonując zdjęcie obiektu z bliska, zamazujemy tło. Nie oznacza to jednak, że nie jest ono ważne. Oczywiście jest bardzo istotne. Aby uzyskać najlepszą ekspozycję, tylko musimy je odpowiednio dobrać. Warto pomyśleć o żywej, zielonej trawie lub spokojnym, błękitnym oceanie. Takie tło będzie rozmyte, ale nadal może mieć duży wpływ na zdjęcie.