Kategorie:

Jak wykonać idealne selfie

Zdjęcie portretowe zawsze stanowiło jeden z ważniejszych tematów fotograficznych. 

Wraz z rozwojem technologii oraz wzrostem popularności serwisów społecznościowych, fotografia portretowa przeszła kolejną metamorfozę. Około roku 2000 pojawiło się selfie. Sama nazwa pierwszy raz została użyta 13 września 2002 na forum fotograficznym. Pewien użytkownik określił autoportret wykonany aparatem fotograficznym właśnie jako selfie.

Czy to znaczy, że wcześniej nie wykonywano autoportretów?

Pierwszy znany autoportret został wykonany przez Roberta Corneliusa w 1839 roku. Oczywiście jego sposób wykonania znacznie różnił się od dzisiejszego. Cornelius musiał siedzieć na fotelu przed aparatem ponad minutę, zanim zdjęcie zostało utrwalone.

Chociaż sporadycznie wykonywano zdjęcia samemu sobie, nie był to szczególnie popularny rodzaj fotografii. Dopiero wraz z pojawieniem się zapomnianego już dziś serwisu My Space rozpoczęła się droga do sukcesu zdjęć autoportretowych. Na popularnym wtedy serwisie społecznościowym zaczęły pojawiać się tysiące zdjęć typu selfie, wykonywanych jako odbicie w lustrze.

Selfie takie, jakie znamy dziś, zawdzięczamy po części Facebookowi a przede wszystkim portalowi Flickr, który umożliwił przesyłanie dużej ilości zdjęć.

Dzisiaj pojęcie selfie jest każdemu doskonale znane. O jego popularności może świadczyć fakt, że w listopadzie 2013 r. słowo „selfie” zostało ogłoszone jako „Słowo roku” przez Oxford English Dictionary.

Prawie każdy wykonał w swoim życiu selfie. Poniżej przedstawimy kilka porad dzięki, którym nasze autoportrety będą prezentowały się lepiej.

Zwróćmy uwagę na otoczenie. Zaśmiecone tło, wypełnione odwracającymi uwagę obiektami, może skutecznie zepsuć najlepsze zdjęcie. Zwłaszcza wykonując zdjęcie w domu, zwróćmy uwagę na elementy, które w niezamierzony sposób mogą ujawnić szczegóły naszej prywatności.

Korzystajmy ze światła naturalnego, ewentualnie doświetlmy zdjęcie zewnętrznym źródłem światła, np. lampką. Błysk flesza może spowodować, że skóra twarzy niekorzystnie się zaprezentuje. Korzystając z wbudowanej lampy błyskowej możemy niepotrzebnie wyeksponować niedoskonałości naszej skóry.

Perspektywa ma znaczenie. Fotografując się od dołu lekko pogrubimy twarz. Natomiast zdjęcie wykonane od góry delikatnie ją wyszczupli, a dodatkowo wyeksponuje oczy.

Oczywiście pamiętajmy o uśmiechu. Delikatny uśmiech, wzrok skierowany w stronę obiektywu pozwoli nawiązać kontakt z osobą oglądającą nasze zdjęcie.

Jeżeli posiadasz ciekawe zdjęcia portretowe, zamień je w piękne, nasycone kolorami fotografie. Sprawdź cennik zdjęć renomowanego fotolabu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.