Kategorie:

Fotografia ślubna. Kilka porad dla początkujących.

Jeśli twoja rodzina wie, że pasjonujesz się fotografią, możesz zostać poproszony, o zrobienie zdjęć na rodzinnej imprezie.  

Jednak zanim podejmiesz się wyzwania i warto odpowiednio się do tego przygotować

Jeśli praca dotyczy rodziny, masz dodatkowy atut: Twoja obecność nie będzie peszyć osób fotografowanych, a i ty będziesz się czuł bardziej swobodnie. Zaowocuje to na pewno wieloma udanymi zdjęciami, które odbiegać będą od ogólnie przyjętego „programu obowiązkowego”, a ty nabierzesz wprawy i pewności siebie.

O czym powinieneś pamiętać zanim zamienisz cyfrowe pliki w piękne odbitki online

Przeprowadź rozmowę z klientem. Dowiedz się, jakich zdjęć oczekuje, jakie ma uwagi, kogo koniecznie chciałby uwiecznić na zdjęciach.

Dysponujesz swoim portfolio? Zaprezentuj je. Twój klient będzie zorientowany czego się po tobie spodziewać, jaki styl mają twoje zdjęcia.

Przygotuj swój sprzęt fotograficzny. Zabierz tylko to, co niezbędne, aby nie mieć bałaganu w torbie fotograficznej. Sprawdź i wyczyść obiektywy, załóż na nie filtry UV dla ochrony przedniej soczewki.

Sformatuj karty pamięci. Najlepiej mieć ich kilka, na wszelki wypadek, gdyż właśnie karty lubią odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie, a poza tym nie będziesz się musiał martwić o brak miejsca na kolejne zdjęcia. Naładuj akumulatorki do aparatu i lampy błyskowej. Tu też warto pomyśleć o zapasie, bo nie zawsze będziesz miał możliwość ich doładowania.   Pamiętaj, by zabrać ładowarkę.

Zabierz wybrane obiektywy, najlepsze, jakimi dysponujesz. Preferowane są oczywiście jasne zoomy:  od szerokokątnych po niewielkie „tele” Przydadzą się też jeden, czy dwa jasne obiektywy stałoogniskowe do portretów. Bardzo przyda się dyfuzor na lampę błyskową, aby nie powodować ostrych cieni przy jej użyciu.

W kościele zazwyczaj nie wolno fotografować z użyciem lampy błyskowej, dlatego sprawdź wcześniej, czy Twoja lustrzanka na pewno poradzi sobie w trudnych warunkach oświetleniowych. Przyda się tu „jasny” obiektyw i korpus aparatu z szybkim auto fokusem i dobrą, dającą niskie „szumy” matrycą, dającą możliwość użycia wysokich wartości ISO.

O ile to możliwe zapoznaj się wcześniej z miejscem, w którym będziesz robić zdjęcia. Znajdziesz wtedy ciekawe lokalizacje, które pozwolą wykonać na przykład niebanalny portret, lub zdjęcie grupowe, a poza tym nie będziesz zaskoczony ewentualnymi trudnościami.

Przygotuj się na to, co zrobisz, jeśli nagle zmieni się pogoda i zacznie padać deszcz.

Fotografując na weselu, nie skupiaj się wyłącznie na ludziach i portretach, stosuj też szerokie ujęcia bawiących się gości, fotografuj detale pięknie przybranego kościoła i sali weselnej, zrób zdjęcia detali architektonicznych, samochodów, bawiących sie dzieci itp.

Ponieważ na tego typu imprezach dzieje się dużo, a sytuacja nie zawsze pozwala na, precyzyjny dobór parametrów naświetlania zdjęć zapisuj je w plikach RAW. Da ci to duże możliwości edycyjne w późniejszej obróbce i pozwoli uratować zdjęcia, które przy zapisie w formacie JPG (a więc stratnym) byłyby nie do odratowania.

Na koniec przeprowadź selekcję zrobionych zdjęć. Klientowi przekaż tylko te najlepsze, nawet jeśli zrobiłeś ich setki, nie wszystkie będą udane.

Możesz nagrać je na płytę CD lub inny nośnik oraz wykonać fotograficzne odbitki online na markowym papierze. Koniecznie zrób to w dobrym laboratorium, chodzi przecież o jakość i twoją renomę.  Możesz też wykonać foto album albo wydruk wielkoformatowy na papierze lub na płótnie z wybranego zdjęcia, które będzie można oprawić. Na pewno sprawi to dodatkową radość fotografowanym.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.